Médiaművész a kistelepülésen

A Családbarát Magyarország "Helyben rendben" programsorozat részeként Boldizsár Edit médiaművész, a MUS-E munkatársa tartott különleges képzőművészeti foglalkozást Annavölgy és Bajna iskolásainak. A gyerekek a kreatív média-művészeti feladatok mellett megismerkedtek a felhasznált anyagok tulajdonságaival, a diavetítő működése által kihasználható vizuális effektekkel, sőt a legügyesebbek még saját szelfi-hátteret is létrehozhattak.


A projekt megvalósításában együttműködő partenerünk volt a MUS-E Egyesület akiknek célját, az alapító, Yehudi Menuhin így fogalmazta meg:

" Legfőbb utópista célom: életre hívni a fiatalok oyan egészséges, boldog  közöségét, ami nem elit iskola akar lenni, hanem példa a többiek számára"

A MUS-E program elsődleges célcsoportja a veszélyeztetett sorsú, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek. A program általános iskolák alsó tagozatos osztályaiban működik 6-11 éves diákok részvételével.
A programban résztvevő gyermekek problémáira reagál a MUS-E program a művészetek gyakorlásának eszközrendszerével, olyan pozitív viselkedésminták kialakításának ösztönzésével, amely megtanítja a gyermekeket egymás tiszteletére és elfogadására, különbözőségeik ellenére is. 

A magyarországi MUS-E program létrejötte óta több száz kisdiákkal foglalkoznak éveken keresztül. Többen közülük kiváló eredménnyel végezték el az általános iskolát, illetve gimnáziumot, és számos kulturális és közismereti versenyt megnyertek.

Fontos sajátossága a MUS-E óráknak, hogy meghatározott tanmenet vagy tematika helyett a művészek egyéni munkamódszere, személyisége, valamint a gyermekek érdeklődése és visszajelzései az irányadóak. A program eredményességét mind a diákok, mind a pedagógusok, mind pedig a művészek hazai és nemzetközi tapasztalatai is bizonyítják.
A gyermekek képessé válnak könnyebben felismerni és elfogadni egymástól való különbözőségeiket, egyúttal felfedezni egymás értékeit. A természetes agresszivitásukhoz szükséges energiát sikerül a segítéshez, együttműködéshez szükséges erők felé fordítani. Megnövekszik alkotókészségük, lelki rugalmasságuk, ami talán a legfontosabb annak a találékonyságnak a kialakításában, ami manapság elengedhetetlen követelmény a boldogulásban, az életbe való beilleszkedésben.

A programban résztvevő iskolák pedagógusai tulajdonképpen lehetőséghez jutnak. A foglalkozásokon ők is jelen vannak, mivel a gyermek számára a tanár a hivatkozási alapul szolgáló felnőtt, ezért központi szerepet játszik a gyermek egyéni és társadalmi identitásának a létrehozásában. A vendég művész arra ösztönzi a tanárt, hogy a MUS-E tevékenységeket, technikákat a saját óráin is hasznosítsa és alkalmazza. A pedagógusok a művészeteken keresztül olyan megközelítéseket, technikákat sajátíthatnak el, amelyek beépíthetőek további munkáikba. Adott esetben oldottabban, gördülékenyebben fognak tudni rávilágítani dolgokra, kreativitásuk is megnövekszik, ami egyértelműen a gyermekek érdekeit szolgálja.

A programban résztvevő hivatásos művészek különböző művészeti ágak képviselői (zene és zenekészítés, tánc- és színházművészet, képzőművészet, iparművészet, harcművészet). 

A program a Családbarát Magyarország "Helyben rendben" programsorozatának részeként a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával jött létre.