Felvidéki mesemondó az óvodában

Écsi Gyöngyi bábos meseelőadása hatalmas sikert aratott az óvodások között. Az előadást Tésen, Dudaron, Jásd, Eplény óvodáiban mutattuk be. A program a VEB2023-EKF Program keretében valósul meg az NKA támogatásával.


Écsi Gyöngyi nem mindennapi előadóművész. Egyszemélyben népdalénekes, bábművész és református lelkész.

A gömöri Berzétén, ahol népdalkört alapított (Berkő), és Kőrösben élt és gyűjtött 7 évet, majd jelentkezett a komáromi református Calvin János Teológiai Akadémiára. A végzés után lelkészként működik Hetényben, ahol ugyancsak énekkart és gyermek bábcsoportot vezet.

Előadóművészként bejárta egész Európát és a tengerentúlt. Népzenei gyűjtéseit egyetemistaként kezdte a Zoborvidéken Ág Tibor népzenekutató mellett, majd a Felső-Gömörben folytatta, énekes szólistája lett a pozsonyi Ifjú Sziveknek, a Ghymes együttesnek, a bécsi Kaláris zenekarnak és a nemzetközi Vents’d Est (Keleti Szél) világzenei együttesnek.

Elismerései: 

  • 2000 legjobb bábszínésznő díj (Győr)
  • 2003 Michel Indali-díj (Budapest)
  • 2004 különdíj (Kaposvári Gyermek-biennálé)
  • 2007 Mikola Anikó-díj
  • 2017 Párhuzamos Kultúráért díj
  • 2021 Pro Traditione-díj

Écsi Gyöngyi értékes gyöngyszeme a felvidéki magyarságnak. Rendkívül színes egyéniség, a magyar népi kultúra, a hagyományőrzés szinte minden területén otthonosan mozog. Egyik interjújában így beszélt munkájáról: 

"Ez nem magyarkodást jelent, hiszen nagy tisztelője vagyok más kultúrák tiszta forrásainak, zenéjének, szőtteseinek, hanem áldásként érzem magyarságom ajándékait. Büszke vagyok arra, hogy az Úristen ide ültetett!"

Écsi Gyöngyi, a szlovákiai mesemondó ízes palóc beszédével, bájával, játékosságával hamar belopja magát közönsége szívébe. Alig telik el pár perc és kicsik nagyok együtt nevetnek és tanulnak meséiből.