A "Helyben rendben" programsorozat keretében megvalósuló személyiségfejlesztő művészeti programsorozatunk egyik állomása az ún.szociális cirkuszi foglalkozások megvalósítása volt.
A szociális cirkusz egy keveset hallott, szinte ismeretlen fogalom Magyarországon. Jelentése egyszerűen a cirkuszi művészetek részvételen alapuló használata eszközként, a társadalmi integráció előmozdítására. A műfaj alkalmazási területei végtelenül változatosak, erre számos példa van elsősorban Nyugat-Európában, de azon kívül is megjelenik az öt kontinensen, különböző hátrányos helyzetű célcsoportokkal. Ezek lehetnek menekültek (Jemen), szellemi és/vagy testi fogyatékos gyerekek (Németország, Spanyolország), pszichiátriai betegek (Csehország), bevándorlók (Anglia, Olaszország), utcagyerekek (Brazília, Honduras, Románia, Ruanda), börtönben lévők (Olaszország), drogfüggők (Németország), hogy csak a legjellemzőbb példákat említsük. Az ezzel foglalkozó szervezetek folyamatosan szaporodnak az utóbbi években, míg a régebbiek mára több évtizedes tudást halmoztak fel és eredményeik önmagukét beszélnek.A téma szakemberei jellemzően vagy olyan zsonglőrök, akrobaták, bohócok és kötéltáncosok, akik ráéreztek a cirkusz világának integráló, fejlesztő és megtartó hatására, mind az egyén, mind a közösség szintjén, vagy olyan szociális szakemberek, akik innovatív módszereket keresve, a cirkuszban találták meg az eszközt, a kívánt változásoknak az előmozdítására. Ez a két tudás, a cirkuszművészé és a szociális szakemberé, a szociális cirkusz fejlődése során összeforrt és mára létrehozta a gerincét ennek fiatal és folyamatosan bővülő diszciplínának.
Programunk vendége a MUS-E Egyesület munkatársa Nyári-Nagy Ibolya zsonglőr, jógatanár volt, aki 2 éves cirkusziskola után autodidakta módon tanulta meg a kontakt zsonglőrködést professzionális módon. Szabadúszóként saját zsonglőr előadásokkal, valamint kisebb társulatok előadásaiban lépett fel. 2014 óta dolgozik a Magyar Zsonglőr Egyesületben, mint szociális cirkusz oktató. Hátrányos helyzetű csoportokkal foglalkozik, Budapesten és vidéki helyszíneken. A MUS-E Egyesület mellett több országos civil szervezet munkájában vett és vesz részt (Autonómia, Baptista, Kompánia, Máltai, Ámbédkár, Utca-szak).
" Egy osztályteremben cirkuszi foglalkozást tartani nem könnyű, de amikor a gyerekek meghallják a cirkusz szót és a kezükbe adok pár darab labdát, egy új világ nyílik meg számukra és számomra is. A hétköznapi és órarendi valóságot hétről hétre megbontja egy igazi játék és szabadság. Nem tanulnak meg trükköket, de kitalálnak saját trükköket, mozdulatokat. Látszólag nincs osztályközösség, de minden osztállyal egy saját közös „nyelvünk” alakul ki. "
A program megvalósítását a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatta a Családbarát Magyarország "Helyben rendben" programsorozatának részeként.